Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215726561E3
Part No.:
MAL215726561E3
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
MAL215726561E3 Information
Series:
157 PUM-SI
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
425mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
305 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)