Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215658153E3
Part No.:
MAL215658153E3
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP TH
Shipping
MAL215658153E3 Information
Series:
156 PUM-SI
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
52mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.89 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
47 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.441" (62.00mm)