Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212367101
Part No.:
MAL212367101
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 40V AXIAL TH
Shipping
MAL212367101 Information
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.2Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
220 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
600 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.508" Dia x 1.260" L (12.90mm x 32.00mm)