Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212366151
Part No.:
MAL212366151
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 25V AXIAL TH
Shipping
MAL212366151 Information
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.1Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
350 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
800 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.260" L (10.30mm x 32.00mm)