Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212365101E3
Part No.:
MAL212365101E3
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V AXIAL TH
Shipping
MAL212365101E3 Information
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.8Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
260 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
800 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.370" Dia x 0.917" L (9.40mm x 23.30mm)