Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212364221E3
Part No.:
MAL212364221E3
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V AXIAL TH
Shipping
MAL212364221E3 Information
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.7Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
350 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
400 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.370" Dia x 0.917" L (9.40mm x 23.30mm)