Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212364101
Part No.:
MAL212364101
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V AXIAL TH
Shipping
MAL212364101 Information
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.6Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
160 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
1 Ohms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.299" Dia x 0.803" L (7.60mm x 20.40mm)