Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212363331E3
Part No.:
MAL212363331E3
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V AXIAL TH
Shipping
MAL212363331E3 Information
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.1Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
330 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
400 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.370" Dia x 0.917" L (9.40mm x 23.30mm)