Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212363151E3
Part No.:
MAL212363151E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V AXIAL TH
Shipping
MAL212363151E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
123 SAL-A
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.4Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
160 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
1 Ohms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.299" Dia x 0.803" L (7.60mm x 20.40mm)