Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210659152E3
Part No.:
MAL210659152E3
Description:
CAP ALUM 1500UF 100V SCREW CHAS
Shipping
MAL210659152E3 Information
Series:
106 PED-ST
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
59mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
27 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.744" (69.70mm)