Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210659102E3
Part No.:
MAL210659102E3
Description:
CAP ALUM 1000UF 100V SCREW CHAS
Shipping
MAL210659102E3 Information
Series:
106 PED-ST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
96mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ripple Current @ Low Frequency:
3.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
48 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.744" (69.70mm)