Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210656153E3
Part No.:
MAL210656153E3
Description:
CAP ALUM 15000UF 25V SCREW CHAS
Shipping
MAL210656153E3 Information
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
30mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
24 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.319" (109.70mm)