Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210619222E3
Part No.:
MAL210619222E3
Description:
CAP ALUM 2200UF 100V SCREW CHAS
Shipping
MAL210619222E3 Information
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
42mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
20 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.535" (89.80mm)