Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210617472E3
Part No.:
MAL210617472E3
Description:
CAP ALUM 4700UF 40V SCREW CHAS M
Shipping
MAL210617472E3 Information
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
59mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
44 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.744" (69.70mm)