Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210617332E3
Part No.:
MAL210617332E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 3300UF 40V SCREW CHAS M
Shipping
MAL210617332E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
106 PED-ST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
71mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
5.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
49 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.744" (69.70mm)