Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210616103E3
Part No.:
MAL210616103E3
Description:
CAP ALUM 10000UF 25V SCREW CHAS
Shipping
MAL210616103E3 Information
Series:
106 PED-ST
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
40mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
31 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.535" (89.80mm)