Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210413102E3
Part No.:
MAL210413102E3
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SCREW
Shipping
MAL210413102E3 Information
Series:
104 PHL-ST
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
123mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
70 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.413" (86.70mm)