Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210412152E3
Part No.:
MAL210412152E3
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SCREW
Shipping
MAL210412152E3 Information
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
102mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
66 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.413" (86.70mm)