Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210267471E3
Part No.:
MAL210267471E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SCREW CH
Shipping
MAL210267471E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
102 PHR-ST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
241mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
151 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
4.280" (108.70mm)