Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210262152E3
Part No.:
MAL210262152E3
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SCREW
Shipping
MAL210262152E3 Information
Series:
102 PHR-ST
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
106mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
6.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
74 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):
3.496" (88.80mm)