Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210218331E3
Part No.:
MAL210218331E3
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 385V SCREW CH
Shipping
MAL210218331E3 Information
Series:
102 PHR-ST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
385 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
386mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
257 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.413" (86.70mm)