Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210159472E3
Part No.:
MAL210159472E3
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SCREW
Shipping
MAL210159472E3 Information
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
31mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
20 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.413" (86.70mm)