Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210156333E3
Part No.:
MAL210156333E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SCREW
Shipping
MAL210156333E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
101 PHR-ST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
19mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
17 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.413" (86.70mm)