Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210127223E3
Part No.:
MAL210127223E3
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 40V SCREW
Shipping
MAL210127223E3 Information
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
19mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
11.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
15 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):
3.496" (88.80mm)