Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210117103E3
Part No.:
MAL210117103E3
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 40V SCREW
Shipping
MAL210117103E3 Information
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
31mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
7.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
23 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.744" (69.70mm)