Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209676681E3
Part No.:
MAL209676681E3
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 400V RADIAL
Shipping
MAL209676681E3 Information
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
177mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
85 mOhms
Lead Spacing:
0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.165" (55.00mm)