Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209675821E3
Part No.:
MAL209675821E3
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 350V RADIAL
Shipping
MAL209675821E3 Information
Series:
096 PLL-4TSI
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
128mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
90 mOhms
Lead Spacing:
0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)