Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209675122E3
Part No.:
MAL209675122E3
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 350V RADIAL
Shipping
MAL209675122E3 Information
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
136mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
59 mOhms
Lead Spacing:
0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.559" (65.00mm)