Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209669391E3
Part No.:
MAL209669391E3
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 500V RADIAL
Shipping
MAL209669391E3 Information
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
246mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
421 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.559" (65.00mm)