Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209664681E3
Part No.:
MAL209664681E3
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 420V RADIAL
Shipping
MAL209664681E3 Information
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
203mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
85 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.559" (65.00mm)