Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209636122E3
Part No.:
MAL209636122E3
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
MAL209636122E3 Information
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
192mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
55 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
2.362" (60.00mm)