Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209625821E3
Part No.:
MAL209625821E3
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP TH
Shipping
MAL209625821E3 Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
129mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ripple Current @ Low Frequency:
3.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
90 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
1.575" (40.00mm)