Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209619471E3
Part No.:
MAL209619471E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP TH
Shipping
MAL209619471E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
096 PLL-4TSI
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
395mOhm
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
4.95 A @ 10 kHz
Impedance:
350 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.756" (70.00mm)