Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209619391E3
Part No.:
MAL209619391E3
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP TH
Shipping
MAL209619391E3 Information
Series:
096 PLL-4TSI
Packaging:
Bulk
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
475mOhm
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency:
4.35 A @ 10 kHz
Impedance:
421 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.362" (60.00mm)