Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209618122E3
Part No.:
MAL209618122E3
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 385V SNAP TH
Shipping
MAL209618122E3 Information
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
385 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
163mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
51 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.150" (80.00mm)