Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209616102E3
Part No.:
MAL209616102E3
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
MAL209616102E3 Information
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
184mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
59 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.937" (100.00mm)