Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209615821E3
Part No.:
MAL209615821E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP TH
Shipping
MAL209615821E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
096 PLL-4TSI
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
127mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
82 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.756" (70.00mm)