Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209614102E3
Part No.:
MAL209614102E3
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP TH
Shipping
MAL209614102E3 Information
Series:
096 PLL-4TSI
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
212mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
59 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
3.937" (100.00mm)