Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209574681E3
Part No.:
MAL209574681E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 420V RADIAL
Shipping
MAL209574681E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
095 PLL-4TSI
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
163mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
4.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
100 mOhms
Lead Spacing:
0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.362" (60.00mm)