Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209565681E3
Part No.:
MAL209565681E3
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 350V RADIAL
Shipping
MAL209565681E3 Information
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
162mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
99 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.362" (60.00mm)