Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209516471E3
Part No.:
MAL209516471E3
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
MAL209516471E3 Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
215mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
126 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)