Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209423152E3
Part No.:
MAL209423152E3
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP TH
Shipping
MAL209423152E3 Information
Series:
094 PME-SI
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
120mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.73 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
90 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)