Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209323182E3
Part No.:
MAL209323182E3
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP TH
Shipping
MAL209323182E3 Information
Series:
093 PMG-SI
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
110mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
80 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)