Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205857153E3
Part No.:
MAL205857153E3
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 40V SNAP TH
Shipping
MAL205857153E3 Information
Series:
058 PLL-SI
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
36mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
5.21 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
24 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)