Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205757331E3
Part No.:
MAL205757331E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
MAL205757331E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
057 PSM-SI
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
1.26 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
600 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)