Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205352222E3
Part No.:
MAL205352222E3
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V RADIAL
Shipping
MAL205352222E3 Information
Series:
053 PEC-PW
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
80mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
5.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
60 mOhms
Lead Spacing:
0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
4.134" (105.00mm)