Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205346331E3
Part No.:
MAL205346331E3
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V RADIAL
Shipping
MAL205346331E3 Information
Series:
053 PEC-PW
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
480mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.67 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
280 mOhms
Lead Spacing:
0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)