Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205256331E3
Part No.:
MAL205256331E3
Description:
CAP ALUM 330UF 400V RADIAL TH
Shipping
MAL205256331E3 Information
Series:
052 PED-PW
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
435mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.86 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
315 mOhms
Lead Spacing:
0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.165" (55.00mm)