Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205253102E3
Part No.:
MAL205253102E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1000UF 250V RADIAL TH
Shipping
MAL205253102E3 Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
052 PED-PW
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
170mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
140 mOhms
Lead Spacing:
0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
2.953" (75.00mm)