Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205159332E3
Part No.:
MAL205159332E3
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL
Shipping
MAL205159332E3 Information
Series:
051 PEC-PW
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
55mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.37 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
41 mOhms
Lead Spacing:
0.689" (17.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.165" (55.00mm)